Маленькі першокласники!

Маленькі першокласники!
Маленькі першокласники!

Розвиваємо пам'ять


Як вивчити текст швидко, ефективні методики

   Процеси і можливості мозку людини не обмежені. Таким чином, психічні процеси як: мислення, відчуття, сприйняття і пам’ять можна розвивати протягом усього життя.Займаючись розвитком психічних процесів, людина може досягти неймовірних висот, тих, про які всі так звикли дивитися з екрану телевізора і читати в газетах.
Пам'ять - це процес, що дозволяє відобразити, зберігати, запам'ятовувати, пригадувати і забувати певні обсяги інформації. Гранична кількість інформації, які людина може запам'ятати, називається обсягом пам'яті.
  Пам’ять – це процес, що дозволяє відобразити, зберігати, запам’ятовувати, пригадувати і забувати певні обсяги інформації. Гранична кількість інформації, які людина може запам’ятати, називається обсягом пам’яті.
Зміст:
  1. Способи розвитку пам’яті
  2. Техніка “швидкого читання”
  3. Запам’ятовуємо текст без зусиль
  4. Ефективні методики швидкого і легкого запам’ятовування
  5. Методи зв’язки, зачіпок і метод Цицерона
Для початку розберемо які типи сприйняття інформації можуть бути.
За способом сприйняття інформації виділяють наступні типи:

  • візуальний;
  • звуковий;
  • тактильний;
  • смакової;
  • нюховий.
  І для того щоб зрозуміти, як вивчити великий текст, необхідно визначити, яким чином найлегше у вас сприймається інформація: через зорові образи, тобто, візуально, через звукові відчуття або інші.
  Існує також такий тип людей, які сприймають інформацію через прочитання, переписування, записування, обговорювання. Люди з візуальним сприйняттям прекрасно запам’ятовують великі обсяги інформації, якщо бачать їх у вигляді тексту, схематичних малюнків, креслень і графіків. Але це абсолютно не означає, що люди-візуали не можуть відтворювати у своїй пам’яті образи або будь-яку іншу інформацію через звуки, запахи або тактильні відчуття. Просто для них зорові образи несуть більше інформації.

Способи розвитку пам’яті

Вправи для розвитку пам’яті:
  1. Перше, що слід зробити перед тим, як почати свій день, можна навіть не встаючи з ліжка – це порахувати від ста до нуля. Рахунок повинен здійснюватися навпаки і проходити якомога швидше;
  2. Слід забути про калькулятори, або використовувати їх якомога рідше. Постійні математичні тренування дозволять збільшити обсяг інформації, що запам’ятовується. Так само можна проводити маніпуляції з випадковими словами, або цифрами, які зустрічаються нам щодня (цінники в магазинах, номери машин, можна звертати увагу на конкретні числа – 10, 5, 16 і т.д.);
  3. Ще одна досить ефективна вправа «60 назв за хвилину». Краса цього тренування полягає у швидкості пригадування інформації. Можна використовувати назви міст, швидко називаючи по одному місту в секунду. З першої спроби з завданням можна не впоратися, але не варто здаватися, і говорити «не можу». Часті тренування приведуть до успіху – перші 10 днів роботи вже дадуть результат;
  4. Найбанальніший прийом – це вивчити напам’ять текст або вірш. Головне, щоб запам’ятовування текстів стало систематичним, оскільки лише тренування ведуть до розвитку, подібно м’язовому тонусу. Одноразова практика не краще, вона не призведе до бажаного результату;
  5. Ще одна методика дозволить не тільки поліпшити показники запам’ятовування, але й освоїти нову іноземну мову. Суть цього підходу полягає в системності вивчення нових слів, наприклад, починаючи з десяти. У перший тиждень буде необхідно запам’ятати 70 нових слів, заучуючи по 10 слів на день. Другий тиждень збільшить ставку з 10 слів на день до 20 і так, все більше і більше. Для цього можна записувати на аркуші паперу текст з іноземних слів, а через дефіс їх переклад українською. Головне, щоб лист був весь час на виду, і кожен раз, як він потрапить у поле зір, всі 10 і більше слів були повторені.

Техніка “швидкого читання”

Для запам’ятовування інформації в першу чергу важливо знайти ключові моменти, які містить параграф або цілий текст.
Одна справа, коли даний конкретний текст – краще, якщо його просто потрібно вивчити напам’ять, не викидаючи ніяких слів. Зовсім інша ситуація, коли інформація об’ємна, і вчити її повністю немає ніякого сенсу, потрібно лише виділити головне. У такому випадку запам’ятати прочитане допоможе методика швидкого читання.
Як і у випадку запам’ятовуванням, читання може бути різним:
  • зосереджене (для детального ознайомлення з дуже важливою інформацією);
  • неквапливе (найчастіше – це читання художньої літератури для задоволення);
  • побіжний перегляд даних, щоб швидко виявити основний зміст;
  • швидке читання, що дозволяє легко опановувати необхідними знаннями.
Методика швидкого читання або просто “скорочитання” передбачає кілька етапів вивчення інформації:
  • для початку варто прочитати зміст книги, щоб скласти загальне уявлення про її зміст (можна записати 10 основних пунктів);
  • далі тип швидкого читання передбачає вивчення предметного покажчика (якщо такий є);
  • читання введення;
  • перегляд глав і детальне вивчення інформації, на якій робиться акцент (виділений параграф або список);
  • висновок вимагає швидкого повторного перегляду важливої інформації.

Запам’ятовуємо текст без зусиль

Як запам’ятати прочитане без особливих зусиль? Ключовий підхід у поліпшенні запам’ятовування полягає в пригадуванні. Це функція пам’яті, яка дозволяє людині згадати вивчену інформацію через певний проміжок часу.
Таким чином, швидко запам’ятовувати текст можна шляхом його повторення. Якщо текст або параграф повторно перечитати через дві години, поки не почався процес забування, прочитане буде засвоєно в рази краще і швидше.
Якщо стоїть завдання швидко вивчити великий текст, то головне – це розібратися в ньому. Як не крути, але запам’ятовувати те, в чому не маєш ні найменшого уявлення вкрай складно. Запам’ятовувати великий текст краще частинами, розбиваючи необхідний обсяг на відносно невеликі уривки, близько 10 рядків кожен. Не потрібно прагнути вивчити напам’ять весь параграф, легше буде запам’ятати прочитане, склавши план-схему тексту.

Техніка швидкого читання тут точно не знадобиться. Вдумливо читаємо, а потім аналізуємо прочитане. Не варто забувати і про час доби, адже наш мозок працює краще в години його максимального тонусу. Найкращий час для запам’ятовування потрібного матеріалу буде тоді, коли минуло більше чотирьох годин після підйому, і залишилося до сну також не менше чотирьох годин.

Ефективні методики швидкого і легкого запам’ятовування

Однією з таких методик є переказування прочитаного, чим складніше текст або стаття, тим ретельніше і докладніше потрібно постаратися відтворити написане. І читати краще мовчки, так як промовляння статті вголос тільки відніме ваш час. Взагалі, як швидко вивчити матеріал можна дізнатися з різних методик запам’ятовування.
Існує два типи запам’ятовування: довільне і мимовільне. Яскравим прикладом мимовільного запам’ятовування є популярна мелодія або слова пісні або слова реклами, що крутяться мимоволі в голові. Довільне запам’ятовування відбувається тоді, коли необхідно запам’ятати певну інформацію.
Як швидко вивчити великий текст підкажуть нескладні методики:
  1. Розумійте, що запам’ятовуєте. Постарайтеся максимально розібратися в темі тексту або статті, зубріння виявиться менш дієвим, ніж осмислення фрагментів.
  2. Варто записати прочитане на папері у вигляді конспекту або викладу. Коли ви готуєтеся до іспиту, після прочитання навчального матеріалу запишіть все, що вдалося запам’ятати, на папері. Це допоможе правильно визначитися з тим, який матеріал засвоївся, а які моменти треба повторити і ще раз переглянути.
  3. Читати, займатися, запам’ятовувати треба, насамперед, добре відпочивши. Існують біологічні години, в які інформація засвоюється найкраще. Це час з 8 до 10 ранку. А ось у вечірній час краще дати собі відпочинок, тому що в ці години активність мозку і здатність до запам’ятовування нової інформації знижується.
  4. Зміна діяльності. Наприклад, 15-хвилинна пробіжка або прогулянка в парку, зарядка або гімнастичні вправи допоможуть розслабитися, а головне, і ваш мозок відпочине, і ви зможете знову відновити запам’ятовування інформації.
  5. Обов’язково необхідно робити перерви під час роботи із запам’ятовування текстів чи статей, нових слів. Навіть десятихвилинний відпочинок здатний забезпечити дворазове збільшення заминаемого.
  6. Приступаючи до вивчення нового матеріалу оціните, в комфортній чи обстановці ви це робите. Якщо є хоч щось, що може заважати вам, краще витратити час на усунення дратівливих або заважаючих роботі факторів, наприклад, музики, на вимкнення телевізора або закриття вікна.

Методи зв’язки, зачіпок і метод Цицерона

Мнемотехника являє собою деякі прийоми і способи, які значно полегшують запам’ятовування інформації, а також допомагають збільшувати обсяг загальної пам’яті за допомогою вибудовування асоціативних зв’язків.
Метод зв’язки, прийом мнемотехніки або техніки запам’ятовування спираються на зв’язуванні інформації з якимось яскравим візуальним образом або ілюстрацією. Предмети в тексті, який потрібно запам’ятати, можуть стати в уяві частиною якоїсь дії або головним героєм події.
Мнемонічний метод зачіпок припускає заміну цифр на предмети. Знову ж кожна цифра асоціюється з предметом візуальним методом. Тобто, цифру 0 можна запам’ятовувати по асоціації з бубликом, цифру один як олівець, батон, палицю і т. д.
Метод Цицерона заснований на представленні предметів у звичайній обстановці, звичної для кожного.
Окремі методи запам’ятовування або, мнемонічні методи, малоефективні. Тут перераховані тільки основні і найбільш дієві. Щоб зрозуміти, як вивчити великий обсяг інформації, спробуйте всі способи запам’ятовування, про які ви дізналися з цієї статті, і виберіть для себе найбільш підходящий і ефективний.

Джерело


6 способів запам'ятати все!

   Завдяки унікальному механізму пам'яті людина досягла нинішнього рівня розвитку. Однак часто при необхідності запам'ятати великий обсяг матеріалу, наприклад, промову для захисту диплома або теорію водіння, ми вдаємося до відомих всім методам: кладемо книгу під подушку, заклеюємо всю квартиру безглуздими папірцями, зачитуємо до дірок найважливіші абзаци. Як правило, всі вони виявляються марними. Але методи запам'ятовування не вичерпуються цими класичними прийомами. Секрет в тому, щоб підібрати оптимальну методику.
   Якщо вам важко швидко і ефективно запам'ятовувати інформацію, це ще не привід для суму. Людей з хорошою пам'яттю відрізняють регулярні тренування і грамотне використання своїх ресурсів.
  Пропонуємо 6 порад, які допоможуть швидше й ефективніше запам'ятовувати.

1. Осмислюйте

  Це значить, не зубрите, а направте свої сили на пошук ключової ідеї в досліджуваній інформації. Знайдіть в ній логічні взаємозв'язки. Чим краще ви зрозумієте матеріал, тим легше запам'ятайте його.

2. Виділення значущості

  Завжди визначайте користь матеріалу, який намагаєтеся запам'ятати. Подумайте, як ви зможете використовувати цю інформацію. У разі підтвердження її високої важливості для роботи і життя, процес вивчення стане більш цікавим, а ефективність ваших спроб запам'ятати зросте.

3. Магія числа сім

  Психологи давно встановили, що наша оперативна пам'ять здатна одночасно утримувати приблизно сім різних об'єктів. Це можуть бути як зображення, так і числи, або слова. При цьому найлегше запам'ятовується перший і останній елемент ряду. Це повинні взяти на замітку ті, хто хоче одержати перевагу в комунікації: завжди залишайте останнє слово за собою, і тоді ви точно залишитеся в пам'яті. Запам'ятайте це правило і просто групуйте матеріал на блоки по сім рівних частин.

4. Підготовляйте основу

  Перш ніж почати вивчати новий матеріал, згадайте, чи є у вас вже знання на цю тему. Завжди простіше запам'ятати матеріал, якщо є невеликий фундамент у вигляді вже засвоєної інформації.

5. Створюйте асоціації

  Допоможе пригадати якусь подію або інформацію уявлення обстановки чи обставин, в яких ви освоювали дані відомості. Згадавши одне враження, ви з легкістю відновите в пам'яті й інше. Наприклад, вам потрібно згадати розмову з колегою: згадайте, в чому ви обидва були одягнені, обстановку приміщення, приблизний час і т.д.

6. Дотримуйтесь послідовності

  Принцип поступовості дуже важливий при запам'ятовуванні матеріалу. Це означає, що треба дотримуватися логічної послідовність в освоєнні інформації. Якщо ви почнете розглядати підручник із середини, а потім повернетеся до початку, це створить хаос, розібрати який буде непросто.

Немає коментарів:

Дописати коментар